Pioneers in the industry, we offer fully automatic pp box strapping plant, fully automatic hdpe box strapping plant and fully automatic pet box strapping plant from India.
₹ 1190000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 100 kg/hr |
| Material | Cast Iron |
| Machine Grade | Automatic |
| Material Used | PP |
| Screw Diameter | 75mm |
| Brand Name | Twist |
| Frequency | 50-60Hz |
Fully Automatic PP Box Strapping Plant is a high-output extrusion line that produces Polyester (PET) strapping rolls designed for use in fully automatic high-speed strapping machines, commonly used in heavy-duty packaging like palletizing, bricks, textiles, steel coils, and logistics.
₹ 1190000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 60 kg/hr |
| Machine Grade | Automatic |
| Material | Cast Iron |
| Material Used | HDPE |
| Screw Diameter | 65mm |
| Frequency | 50-60Hz |
| Brand Name | Twist |
Fully Automatic HDPE Box Strapping Plant is a high-output extrusion line that produces Polyester (PET) strapping rolls designed for use in fully automatic high-speed strapping machines, commonly used in heavy-duty packaging like palletizing, bricks, textiles, steel coils, and logistics.
₹ 1190000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 35 kg/hr |
| Machine Grade | Automatic |
| Material Used | PET |
| Brand Name | Twist |
| Capacity kg/hr | 28kg/hr |
| Screw Diameter | 45mm |
Fully Automatic PET Box Strapping Plant is a high-output extrusion line that produces Polyester (PET) strapping rolls designed for use in fully automatic high-speed strapping machines, commonly used in heavy-duty packaging like palletizing, bricks, textiles, steel coils, and logistics.
Zahid Ansari (Managing Partner)
Twist Engineering Works
C1, 4410, G. I. D. C. Industrial Estate, VATWA, Road 4U
Ahmedabad - 382445, Gujarat, India