Pioneers in the industry, we offer abs granulation plant with die face cutter and hdpe granulation plant with die face cutter from India.
₹ 910000 / Unit Get Latest Price
| Type of Machine | Die Face Cutter |
| Frequency | 50-60Hz |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | MS |
| Voltage | 220-420V |
| Screw Diameters | 100mm |
| Brand | Twist |
Minimum order quantity: 1 Unit
| MODEL | TRP - 65 | TRP - 75 | TRP - 90 | TRP - 100 | TRP - 125 | TRP - 150 |
| Screw Dia. mm | 65 | 75 | 90 | 100 | 125 | 150 |
| Main Motor KW | 15 | 20 | 30 | 40 | 50 | 75 |
| Max. Output Kg. /hr | 60-70 | 70-90 | 110-130 | 170-200 | 200-250 | 270-300 |
| Strand Cutter blades | 8 | 8 | 12 | 12 | 16 | 16 |
₹ 3000000 / Piece Get Latest Price
| Production Capacity | 500 kg/hr |
| Frequency | 50-60Hz |
| Machine Type | Automatic |
| Brand | Twist |
| Usage/Application | Industrial |
| Voltage | 440 Volt |
| Screw Diameter | 150mm |
| MODEL | TRP - 65 | TRP - 75 | TRP - 90 | TRP - 100 | TRP - 125 | TRP - 150 |
| Screw Dia. mm | 65 | 75 | 90 | 100 | 125 | 150 |
| Main Motor KW | 15 | 20 | 30 | 40 | 50 | 75 |
| Max. Output Kg. /hr | 60-70 | 70-90 | 110-130 | 170-200 | 200-250 | 270-300 |
| Strand Cutter blades | 8 | 8 | 12 | 12 | 16 | 16 |
Zahid Ansari (Managing Partner)
Twist Engineering Works
C1, 4410, G. I. D. C. Industrial Estate, VATWA, Road 4U
Ahmedabad - 382445, Gujarat, India