Prominent & Leading Manufacturer from Ahmedabad, we offer 75mm ldpe blown film plant, 90mm ldpe blown film plant, 65mm ldpe blown film plant and 50mm ldpe blown film plant.
₹ 1200000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 90kg/hr |
| Brand | Twist Engineering Works |
| Voltage | 220-380V |
| Automation Grade | Automatic |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Screw Diameter | 75mm |
| Material Used | LDPE |
| Type. | Blown Film Plant |
75mm LDPE Blown Film Plant is a manufacturing system used to produce Low-Density Polyethylene (LDPE) films through the blown film extrusion process. These films are widely used in packaging, bags, liners, and lamination due to their flexibility, clarity, and sealing properties.
₹ 1200000 / Piece Get Latest Price
| Production Capacity | 150kg/hr |
| Frequency | 60 Hz |
| Brand | Twist |
| Automation Grade | Automatic |
| Phase | Three Phase |
| Voltage | 380 V |
| Screw Diameter | 90mm |
| Main Motor kW | 37kW |
| Type. | Blown Film Plant |
| Material Used | LDPE |
90mm LDPE Blown Film Plant is a manufacturing system used to produce Low-Density Polyethylene (LDPE) films through the blown film extrusion process. These films are widely used in packaging, bags, liners, and lamination due to their flexibility, clarity, and sealing properties.
₹ 1200000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 60kg/hr |
| Brand | Twist |
| Voltage | 380V |
| Automation Grade | Automatic |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Phase | 3 Phase |
| Screw Diameter | 65mm |
| Main Moto kW | 15kW |
| Material Used | LDPE |
| Type. | Blown Film Plant |
65mm LDPE Blown Film Plant is a manufacturing system used to produce Low-Density Polyethylene (LDPE) films through the blown film extrusion process. These films are widely used in packaging, bags, liners, and lamination due to their flexibility, clarity, and sealing properties.
₹ 1199999 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 37kg/hr |
| Brand | Twist |
| Machine Type | Automatic |
| Phase | 1 Phase |
| Screw Diameter | 50mm |
| Material Used | LDPE |
| Type. | Blown Film Plant |
| Main Motor kW | 9.3kW |
50mm LDPE Blown Film Plant is a manufacturing system used to produce Low-Density Polyethylene (LDPE) films through the blown film extrusion process. These films are widely used in packaging, bags, liners, and lamination due to their flexibility, clarity, and sealing properties.
Zahid Ansari (Managing Partner)
Twist Engineering Works
C1, 4410, G. I. D. C. Industrial Estate, VATWA, Road 4U
Ahmedabad - 382445, Gujarat, India