Offering you a complete choice of products which include 1000mm multilayer blown film machine, multilayer film plant, 1850mm multilayer blown film machine and 1050mm multilayer blown film machine.
₹ 2000000 / Piece Get Latest Price
| Production Capacity | 100 kg/hr |
| Voltage | 415V |
| Power Consumption | 5.4kW |
| Automation Grade | Automatic |
| Screw Diameter | 1000 mm |
| Brand | Twist |
| Frequency | 50-60Hz |
1000mm Multilayer Blown Film Machine is an advanced extrusion system used to produce multilayer plastic films—typically 3 to 9 layers—by co-extruding different polymers through a common die head. These films are widely used in high-performance applications such as food packaging, medical packaging, agriculture, and industrial wrapping.
Plants having Extruders with helical gear box on rotating plate farm with auto reverseforward mechanism, temperature & control panel and blower. Take up unit rollers rotated by variable speed motors coupled with reduction gear box. Spiral type Die head with die sizes suitable for required film lay flat width. Surface type or center type winders with trimming knives are supplied with the plant.
₹ 3800000 / Piece Get Latest Price
| Film Layer | Three Layer |
| Output Capacity | 100 kg/hr |
| Film Width | 800 mm |
| Suitable Material | LDPE, HDPE, EVA, LLDPE |
| Screw Diameter | 50 mm |
| Screw L D Ratio | 28 1 |
| Take Up Type | Surface Winder |
| Die Type | Rotating Die |
MultiLayers Extrusion Blown Film Machine is designed to produce multilayer blown films by co-extruding three different polymer layers simultaneously. This setup allows combining different materials or properties in one film, enhancing strength, barrier properties, printability, and cost-efficiency.
₹ 1200000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 150 kg/hr |
| Power Consumption | 63kW |
| Brand | Twist |
| Voltage | 380V |
| Automation Grade | Automatic |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Diameter | 1850mm |
1850mm Multilayer Blown Film Machine is an advanced extrusion system used to produce multilayer plastic films—typically 3 to 9 layers—by co-extruding different polymers through a common die head. These films are widely used in high-performance applications such as food packaging, medical packaging, agriculture, and industrial wrapping.
Plants having Extruders with helical gear box on rotating plate farm with auto reverseforward mechanism, temperature & control panel and blower. Take up unit rollers rotated by variable speed motors coupled with reduction gear box. Spiral type Die head with die sizes suitable for required film lay flat width. Surface type or center type winders with trimming knives are supplied with the plant.
₹ 1200000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 150 kg/hr |
| Automation Grade | Automatic |
| Power Consumption | 420V |
| Screw Diameter | 1050mm |
| Frequency | 50-60Hz |
| Brand | Twist |
1050mm Multilayer Blown Film Machine is an advanced extrusion system used to produce multilayer plastic films—typically 3 to 9 layers—by co-extruding different polymers through a common die head. These films are widely used in high-performance applications such as food packaging, medical packaging, agriculture, and industrial wrapping.
Plants having Extruders with helical gear box on rotating plate farm with auto reverseforward mechanism, temperature & control panel and blower. Take up unit rollers rotated by variable speed motors coupled with reduction gear box. Spiral type Die head with die sizes suitable for required film lay flat width. Surface type or center type winders with trimming knives are supplied with the plant.
Zahid Ansari (Managing Partner)
Twist Engineering Works
C1, 4410, G. I. D. C. Industrial Estate, VATWA, Road 4U
Ahmedabad - 382445, Gujarat, India