Leading Manufacturer of fully automatic pet box strapping plant and fully automatic hdpe box strapping plant from Ahmedabad.
₹ 1190000 / Unit Get Latest Price
| Capacity | 32 Kg/Hr. |
| Brand | Twist |
| Usage/Application | Box Strapping |
| Machine Grade | Automatic |
| Material Used | PET |
| Frequency | 50-60Hz |
| Voltage | 220-420V |
Minimum order quantity: 1 Unit
Brand: TWIST
Model: TBS-45
Capacity: 32 Kg/Hr.
Complete plant with Extruder, Helical Gear box, Motors, Die Head, Water bath, Primary & Secondary Gadgets, Hot Water/ Hot chamber Quenching & orientation unit, embossing unit and two station cam winder.
Specs as attached leaflet/ catalogue page.
Stabilizing unit will be required for making AUTO SEAL TYPE STRAPS. Rate for the same will be RS. 2,50,000-00
₹ 1190000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 35 kg/hr |
| Machine Grade | Automatic |
| Material Used | HDPE |
| Frequency | 50-60Hz |
| Voltage | 220-420V |
| Brand Name | Twist |
| Type | HDPE Box Strapping Plant |
Zahid Ansari (Managing Partner)
Twist Engineering Works
C1, 4410, G. I. D. C. Industrial Estate, VATWA, Road 4U
Ahmedabad - 382445, Gujarat, India