Leading Manufacturer of plastic pipe extrusion plant, pvc conduit pipe extrusion plant, pp pipe extrusion plant, plastic garden pipe extrusion plant and pe pipe extrusion plant from Ahmedabad.
₹ 1300000 / Piece Get Latest Price
| Plastic Type | PVC, HDPE |
| Machine Type | Pipe Extrusion Machine |
| Number of Screws | Single |
| Production Capacity | 50-60 kg/hr |
| Automation Grade | Automatic |
| Frequency | 60 Hz |
| Type | Plastic Pipe Making Plant |
| Production Capacity(kg/hr) | 40 |
A PVC Conduit Pipe Extrusion Plant is a specialized production line designed to manufacture rigid PVC conduit pipes used primarily for electrical wiring protection in residential, commercial, and industrial buildings. These pipes are non-corrosive, flame-retardant, and easy to install, making them a standard in electrical infrastructure.
₹ 1175000 / Piece Get Latest Price
| Pipe Material | UPVC |
| Capacity | 50 kg/hr |
| Pipe Diameter Range | 12-50 mm |
| Plant Capacity | 50-60 kg/hr |
| Machine Type | Pipe Extrusion Machine |
| Main Motor | 25kW |
| Automation Grade | Semi automatic |
| Frequency | 60 Hz |
| Hydraulic Press Machine Voltage | 415V |
| Type | Pvc Conduit Pipe Plant |
A PVC Conduit Pipe Extrusion Plant is a specialized production line designed to manufacture rigid PVC conduit pipes used primarily for electrical wiring protection in residential, commercial, and industrial buildings. These pipes are non-corrosive, flame-retardant, and easy to install, making them a standard in electrical infrastructure.
₹ 1350000 / Piece Get Latest Price
| Plastic Type | PP |
| Machine Type | Automatic |
| Number of Screws | Single |
| Capacity | 50 kg/hr |
| Material | PVC |
| Type | Pipe Extruder |
| Operation Mode | Automatic |
| Voltage | 415 V |
| Frequency | 50 Hz |
A PVC Conduit Pipe Extrusion Plant is a specialized production line designed to manufacture rigid PVC conduit pipes used primarily for electrical wiring protection in residential, commercial, and industrial buildings. These pipes are non-corrosive, flame-retardant, and easy to install, making them a standard in electrical infrastructure.
₹ 1370000 / Piece Get Latest Price
| Plastic Type | PVC |
| Machine Type | Pipe Extrusion Machine |
| Number of Screws | Single |
| Capacity | 100 kg/hr |
| Automation Grade | Manual |
| Voltage | 415 V |
| Frequency | 50 Hz |
Plastic Garden Pipe Extrusion Plant is a specialized production line designed to manufacture rigid PVC conduit pipes used primarily for electrical wiring protection in residential, commercial, and industrial buildings. These pipes are non-corrosive, flame-retardant, and easy to install, making them a standard in electrical infrastructure.
₹ 1350000 / Piece Get Latest Price
| Plastic Type | PP |
| Machine Type | Automatic |
| Number of Screws | Single |
| Production Capacity | 50 kg/hr |
| Capacity | 50 kg/hr |
| Material | PVC |
| Type | Pipe Extruder |
| Operation Mode | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
A PVC Conduit Pipe Extrusion Plant is a specialized production line designed to manufacture rigid PVC conduit pipes used primarily for electrical wiring protection in residential, commercial, and industrial buildings. These pipes are non-corrosive, flame-retardant, and easy to install, making them a standard in electrical infrastructure.
₹ 1350000 / Piece Get Latest Price
| Application Type | Pipe Extrusion |
| Capacity | 150 kg/hr |
| Machine Configuration Type | Pipe Extruder |
| Screw Configuration | Single Screw |
| Machine Type | Automatic |
| Material | MS,SS |
| Frequency | 60 Hz |
| Phase | 3 Phase |
| Country of Origin | Made in India |
A PVC Conduit Pipe Extrusion Plant is a specialized production line designed to manufacture rigid PVC conduit pipes used primarily for electrical wiring protection in residential, commercial, and industrial buildings. These pipes are non-corrosive, flame-retardant, and easy to install, making them a standard in electrical infrastructure.
Zahid Ansari (Managing Partner)
Twist Engineering Works
C1, 4410, G. I. D. C. Industrial Estate, VATWA, Road 4U
Ahmedabad - 382445, Gujarat, India