Pioneers in the industry, we offer plastic recycling agglomerator machine from India.
₹ 228000 / Piece Get Latest Price
| Production Capacity | 12kg/hr |
| Voltage | 380-415V |
| Frequency | 50-60Hz |
| Brand | Twist |
| Material Used | Plastic |
| Rotating Blades | 4No. |
| Stationer Blades | 4No. |
| Motor Capacity KW | 3.7kW |
A Plastic Recycling Agglomerator Machine, also commonly known as a densifier or compactor, is a crucial piece of equipment in the plastic recycling industry. Its primary function is to convert light, low-bulk plastic waste – particularly thin films, fibers, and foams – into dense, semi-molten granules called agglomerates or agglos.
Zahid Ansari (Managing Partner)
Twist Engineering Works
C1, 4410, G. I. D. C. Industrial Estate, VATWA, Road 4U
Ahmedabad - 382445, Gujarat, India