Our range of products include 150kg/hr pvc conduit pipe making machine and 100kg/hr pvc conduit pipe making machine.
₹ 1800000 / Piece Get Latest Price
| Pipe Diameter Range | 20-75 mm |
| Capacity | 150kg/hr |
| Production Capacity | 120 kg/hr |
| Screw Diameter | 90 mm |
| Power Consumption | 45kW |
| Pipe Material | UPVC |
| Automation Grade | Automatic |
| Phase | 1 Phase |
| Brand | Twist |
| Material Used | PVC |
| Type | Conduit Pipe Making Machine |
150Kg/hr PVC Conduit Pipe Making Machine is a specialized production line designed to manufacture rigid PVC conduit pipes used primarily for electrical wiring protection in residential, commercial, and industrial buildings. These pipes are non-corrosive, flame-retardant, and easy to install, making them a standard in electrical infrastructure.
₹ 1500000 / Piece Get Latest Price
| Pipe Diameter Range | 16-63 mm |
| Capacity | 100 kg/hr |
| Production Capacity | 80 kg/hr |
| Screw Diameter | 75 mm |
| Power Consumption | 40kW |
| Automation Grade | Automatic |
| Phase | 1 Phase |
| Brand | Twist |
| Type | Conduit Pipe Making Machine |
| Material Used | PVC |
100Kg/hr PVC Conduit Pipe Making Machine is a specialized production line designed to manufacture rigid PVC conduit pipes used primarily for electrical wiring protection in residential, commercial, and industrial buildings. These pipes are non-corrosive, flame-retardant, and easy to install, making them a standard in electrical infrastructure.
Zahid Ansari (Managing Partner)
Twist Engineering Works
C1, 4410, G. I. D. C. Industrial Estate, VATWA, Road 4U
Ahmedabad - 382445, Gujarat, India