We are a leading Manufacturer of 35mm pvc heat shrink film plant, 38mm pvc heat shrink film plant, 50mm pvc heat shrink film plant, pvc heat shrink film plant, 65mm pvc heat shrink film plant and shrink film machine from Ahmedabad, India.
₹ 1050000 / Piece Get Latest Price
| Film Width | 300 mm |
| Power Source | Electric |
| Automation Grade | Automatic |
| Voltage | 380-415V |
| Production Capacity | 18kg/hr |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Twist |
| Type | Heat Shrink Film Plants |
| Material Used | PVC |
| Screw Diameter | 35mm |
| Screw L/D Ratio | 23:1 |
Minimum order quantity: 1 Piece
35mm PVC Heat Shrink Film Plant is a complete manufacturing setup designed to produce Polyvinyl Chloride (PVC) shrink films, widely used in packaging for bottles, cans, boxes, and consumer products. These films shrink tightly over the item when heat is applied, offering tamper resistance, protection, and aesthetic appeal.
₹ 1700000 / Piece Get Latest Price
| Production Capacity | 22kg/hr |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Voltage | 380-415V |
| Screw Diameter | 38mm |
| Brand | Twist |
| Material Used | PVC |
| Screw L/D Ratio | 23:1 |
38mm PVC Heat Shrink Film Plant is a complete manufacturing setup designed to produce Polyvinyl Chloride (PVC) shrink films, widely used in packaging for bottles, cans, boxes, and consumer products. These films shrink tightly over the item when heat is applied, offering tamper resistance, protection, and aesthetic appeal.
₹ 1700000 / Piece Get Latest Price
| Type of Machine | Heat Shrink Film Plant |
| Machine Material | Mild Steel |
| Production Capacity | 32kg/hr |
| Frequency | 50-60Hz |
| Voltage | 220-380V |
| Screw L/D Ratio | 23:1 |
| Brand | Twist |
| Screw Diameter | 50mm |
| Material Used | PVC |
50mm PVC Heat Shrink Film Plant is a complete manufacturing setup designed to produce Polyvinyl Chloride (PVC) shrink films, widely used in packaging for bottles, cans, boxes, and consumer products. These films shrink tightly over the item when heat is applied, offering tamper resistance, protection, and aesthetic appeal.
₹ 1550000 / Piece Get Latest Price
| Production Capacity | upto60kg/hr. |
| Automation Grade | Semi - Automatic |
| Machine Type | Shrink film plant |
| Frequency | 50-60Hz |
| Voltage | 440V |
| Brand | Twist |
| Material Used | PVC |
₹ 2200000 / Piece Get Latest Price
| Phase | 3 Phase |
| Production Capacity | 50kg/hr |
| Frequency | 50-60Hz |
| Voltage | 380-440V |
| Screw Diameter | 65mm |
| Screw L/D Ratio | 23:1 |
| Brand | Twist |
| Material Used | PVC |
65mm PVC Heat Shrink Film Plant is a complete manufacturing setup designed to produce Polyvinyl Chloride (PVC) shrink films, widely used in packaging for bottles, cans, boxes, and consumer products. These films shrink tightly over the item when heat is applied, offering tamper resistance, protection, and aesthetic appeal.
₹ 1700000 / Piece Get Latest Price
| Frequency | 50-60Hz |
| Voltage | 440V |
| Type. | Shrink Film Machine |
| Material Used | PVC |
| Brand | Twist |
Zahid Ansari (Managing Partner)
Twist Engineering Works
C1, 4410, G. I. D. C. Industrial Estate, VATWA, Road 4U
Ahmedabad - 382445, Gujarat, India