Manufacturer of a wide range of products which include 40kg pvc mixer with cooler, 60kg pvc mixer with cooler, 80kg pvc mixer with cooler, 25kg pvc mixer with cooler and 100kg pvc mixer with cooler.
₹ 850000 / Piece Get Latest Price
| Batch Capacity | 40Kg |
| Material | MS |
| Phase | 3 Phase |
| Automation Grade | Automatic |
| Voltage | 380V |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Material Used | PVC |
| Brand | Twist |
| Cooler Mixer Motor | 3.7kW |
| Model Number | HCM130 |
40Kg PVC Mixer With Cooler is an essential part of a PVC compounding and processing plant, used for homogenizing PVC resin with additives like stabilizers, lubricants, plasticizers, fillers, and pigments. This system prepares dry blends for further processing in extrusion, injection molding, or calendering.
₹ 640000 / Piece Get Latest Price
| Mixer Type | Heater Cooler Mixer |
| Batch Capacity | 60Kg |
| Motor Power | 34 kw |
| Application | PVC Compounding, Masterbatch, Rigid PVC, Soft PVC, Cable Compounds |
| Brand | Twist |
| Model | HCM-2150 |
| Automation Grade | Automatic |
| Material Used | PVC |
| Cooler Mixer Motor | 3.7kW |
| Frequency | 50-60Hz |
Minimum order quantity: 1 Piece
60Kg PVC Mixer With Cooler is an essential part of a PVC compounding and processing plant, used for homogenizing PVC resin with additives like stabilizers, lubricants, plasticizers, fillers, and pigments. This system prepares dry blends for further processing in extrusion, injection molding, or calendering.
₹ 850000 / Piece Get Latest Price
| Batch Capacity | 80Kg |
| Material | MS |
| Phase | 3 Phase |
| Voltage | 380V |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Brand | Twist |
| Material Used | PVC |
| Cooler Mixer Motor | 5.5kW |
| Model Number | HCM2250 |
80Kg PVC Mixer With Cooler is an essential part of a PVC compounding and processing plant, used for homogenizing PVC resin with additives like stabilizers, lubricants, plasticizers, fillers, and pigments. This system prepares dry blends for further processing in extrusion, injection molding, or calendering.
₹ 640000 / Piece Get Latest Price
| Batch Capacity | 50 kg |
| Automation Grade | Automatic |
| Voltage | 380-415V |
| Phase | Single Phase |
| Material Used | PVC |
| Brand | Twist |
| Frequency | 50-60Hz |
| Model Number | HCM-Lab |
| Cooler Mixer Motor | 0.75kW |
PVC Mixer With Cooler is an essential part of a PVC compounding and processing plant, used for homogenizing PVC resin with additives like stabilizers, lubricants, plasticizers, fillers, and pigments. This system prepares dry blends for further processing in extrusion, injection molding, or calendering.
₹ 2500000 / Piece Get Latest Price
| Production Capacity | 100 kg |
| Automation Grade | Automatic |
| Model Number | HCM3060 |
| Brand | Twist |
| Frequency | 50-60Hz |
| Cooler Mixer Motor | 5.5kW |
| Material Used | PVC |
100Kg PVC Mixer With Cooler is an essential part of a PVC compounding and processing plant, used for homogenizing PVC resin with additives like stabilizers, lubricants, plasticizers, fillers, and pigments. This system prepares dry blends for further processing in extrusion, injection molding, or calendering.
Zahid Ansari (Managing Partner)
Twist Engineering Works
C1, 4410, G. I. D. C. Industrial Estate, VATWA, Road 4U
Ahmedabad - 382445, Gujarat, India