Leading Manufacturer of pvc pipe extrusion plant and pvc pipe plant from Ahmedabad.
₹ 1175000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 100 kg/hr |
| Machine Type | Pipe Extrusion Machine |
| Automation Grade | Semi automatic |
| Frequency | 60 Hz |
| Hydraulic Press Machine Voltage | 220-380V |
| Type | Pvc Pipe Plant |
| Phase | 3 Phase |
A PVC Pipe Extrusion Plant is a specialized production line designed to manufacture rigid PVC conduit pipes used primarily for electrical wiring protection in residential, commercial, and industrial buildings. These pipes are non-corrosive, flame-retardant, and easy to install, making them a standard in electrical infrastructure.
₹ 1175000 / Set Get Latest Price
| Machine Type | Pipe Bending machine |
| Automation Grade | Semi automatic |
| Frequency | 60 Hz |
| Production Capacity(kg/hr) | 40 |
| Maximum line speed | 1200rpm |
| Plant Type | Pipe Plant |
| Material | MS,SS |
A PVC Pipe Plant is a fully integrated manufacturing setup used to produce rigid or unplasticized PVC pipes. These pipes are widely used in applications like plumbing, irrigation, drainage, electrical conduit, and industrial piping.
Zahid Ansari (Managing Partner)
Twist Engineering Works
C1, 4410, G. I. D. C. Industrial Estate, VATWA, Road 4U
Ahmedabad - 382445, Gujarat, India