Pioneers in the industry, we offer pvc profile plant from India.
₹ 2500000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 35kg/hr |
| Screw Diameter | 50mm |
| Machine Type | Automatic |
| Power Consumption | 12kW |
| Phase | 3 Phase |
| Frequency | 50-60Hz |
| Material Used | PVC |
| Brand | Twist |
A PVC Profile Plant is a specialized extrusion line designed to manufacture rigid or flexible PVC profiles used in various industries like construction, furniture, windows, doors, electrical ducts, and decorative moldings. These plants use uPVC (unplasticized PVC) or flexible PVC to produce precise, durable profiles in custom shapes and lengths.
Zahid Ansari (Managing Partner)
Twist Engineering Works
C1, 4410, G. I. D. C. Industrial Estate, VATWA, Road 4U
Ahmedabad - 382445, Gujarat, India