Our product range includes a wide range of rpvc blown film plant.
₹ 1650000 / Unit Get Latest Price
| Capacity | 80 kg/hr |
| Brand | Twist |
| Power Consumption | 30kW |
| Voltage | 440V |
| Frequency | 50-60Hz |
| Automatic Grade | Automatic |
| Material Used | RPVC |
| Type | Blown Film Plant |
Minimum order quantity: 1 Unit
Brand: TWIST
Model: TC-65
Production Capacity: 40-50 Kg/Hr.
Complete plant with Extruder, Helical Gear box, Motors, Die Head, Air Ring with Blower, Take up unit with platefarm and Four station centre type winder.
Specifications as attached leaflet / catalogue page.
High speed mixer will require for making PVC compound to feed in to film plant.
Zahid Ansari (Managing Partner)
Twist Engineering Works
C1, 4410, G. I. D. C. Industrial Estate, VATWA, Road 4U
Ahmedabad - 382445, Gujarat, India