Leading Manufacturer of rpvc pipe extrusion pipe plant from Ahmedabad.
₹ 1175000 / Piece Get Latest Price
| Type | Pipe Extruder |
| Screw Type | Single Screw |
| Motor Drive (kW) | 20 kW |
| Phase | 3 Phase |
| Voltage | 380-415V |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Brand | Twist |
| Material Used | RPVC |
| Type. | Pipe Extrusion Pipe Plant |
| Machine Type | Semi Automatic |
| Automation Grade | Automatic |
RPVC Pipe Extrusion Plant is a manufacturing line used to produce Rigid Polyvinyl Chloride (RPVC) pipes, commonly used in plumbing, drainage, irrigation, electrical conduits, and industrial piping systems. RPVC is known for its rigidity, chemical resistance, and affordability.
Zahid Ansari (Managing Partner)
Twist Engineering Works
C1, 4410, G. I. D. C. Industrial Estate, VATWA, Road 4U
Ahmedabad - 382445, Gujarat, India