Providing you the best range of 65mm rpvc pipe extrusion plant, 75mm rpvc pipe extrusion plant and 50mm rpvc pipe extrusion plant with effective & timely delivery.
₹ 1250000 / Piece Get Latest Price
| Screw Configuration | Single and Twin Screw(Parallel) |
| Screw Type | Single Screw |
| Operation Mode | Automatic |
| Capacity | 60KG/HR |
| Voltage (V) | 415 V |
| Voltage | 415 v |
| Frequency | 60 hz |
| Automation Grade | Automatic |
| Type | Pipe Extrusion Plant |
| Brand | Twist |
| Screw Diameter | 65mm |
| Material Used | RPVC |
| Frequnecy | 50-60Hz |
Minimum order quantity: 1 Piece
BRAND: TWIST
MODEL: TCP-65
Max. Output:30-60 Kg/Hr
Total Connected Load: 28.5 KW
Complete plant with Extruder, Helical Gear box, Motors, Die Head, Water bath with vacuum chamber and vacuum pump, caterpillar, Temperature control panel with AC drives and on line automatic cutter.
For Specs and other models of plant please refer attached leaflet/ catalogue page.
High Speed Mixer will require for making PVC compound.
₹ 1300000 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Pipe Extrusion Machine |
| Production Capacity | 700 kg/hr |
| Automation Grade | Semi automatic |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Brand | Twist |
| Material Used | RPVC |
| Voltage | 220-420V |
| Screw Diameter | 75mm |
75mm RPVC Pipe Extrusion Plant is used to manufacture High-Density Polyethylene (HDPE) pipes and profiles through a continuous melt and shaping process. These machines are critical in producing pipes for water supply, gas distribution, irrigation, sewerage, and industrial applications.
₹ 1350000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 350 kg/hr |
| Machine Type | Pipe Extrusion Machine |
| Automation Grade | Automatic |
| Material Used | RPVC |
| Brand | Twist |
| Frequency | 50-60Hz |
| Screw Diameter | 50mm |
Zahid Ansari (Managing Partner)
Twist Engineering Works
C1, 4410, G. I. D. C. Industrial Estate, VATWA, Road 4U
Ahmedabad - 382445, Gujarat, India