Manufacturer of a wide range of products which include single screw rpvc pipe extrusion machine.
₹ 1175000 / Piece Get Latest Price
| Production Capacity | 50 kg/hr |
| Automation Grade | Automatic |
| Type | Pipe Extrusion |
| Main Motor | 40kW |
| Phase | 3 Phase |
| Voltage | 220-380V |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Brand | Twist |
| Screw Diameter | 50mm |
| Material Used | RPVC |
The Single Screw RPVC Pipe Extrusion Machine is designed specifically for producing rigid PVC (RPVC) pipes using a single-screw extruder system. This machine melts and homogenizes RPVC compound and extrudes it into pipes suitable for plumbing, drainage, and electrical conduit applications.
Zahid Ansari (Managing Partner)
Twist Engineering Works
C1, 4410, G. I. D. C. Industrial Estate, VATWA, Road 4U
Ahmedabad - 382445, Gujarat, India