Our product range includes a wide range of 50mm pp straw making machine.
₹ 750000 / Piece Get Latest Price
| Operation | Powered |
| Machine Feed | Dry Grass |
| Automation Grade | Automatic |
| Cutting Capacity | 100 kg/hr |
| Power Source | Electric Motor |
| Power | 1 HP |
| Voltage | 240 V |
| Material | MS |
| Frequency | 50-60Hz |
| Material Used | Straw Making Machine |
| Screw Diameter | 50mm |
| Type. | PP |
50mm PP Straw Making Machine is a high-speed extrusion system used to manufacture Polypropylene (PP) drinking straws, which are widely used for cold and hot beverages, juice boxes, bubble tea (larger bore), and medical/laboratory applications. PP straws offer excellent rigidity, higher heat resistance than LDPE/HDPE, and a glossy finish.
Zahid Ansari (Managing Partner)
Twist Engineering Works
C1, 4410, G. I. D. C. Industrial Estate, VATWA, Road 4U
Ahmedabad - 382445, Gujarat, India