Our product range includes a wide range of three layers extrusion blown film machine.
₹ 3800000 / Piece Get Latest Price
| Production Capacity | 100 kg/hr |
| Film Width | 1500 mm |
| Machine Power (kW) | 40 kW |
| Frequency | 50Hz |
| Voltage | 220 V |
| Phase | Three Phase |
| Screw Diameter | 2x65mm |
| Brand | Twist |
| Number Of Layers | Three Layers |
| Main Motor | 2x15mm |
| Die Type | Spiral 2L |
A Three Layers Extrusion Blown Film Machine is designed to produce multilayer blown films by co-extruding three different polymer layers simultaneously. This setup allows combining different materials or properties in one film, enhancing strength, barrier properties, printability, and cost-efficiency.
Zahid Ansari (Managing Partner)
Twist Engineering Works
C1, 4410, G. I. D. C. Industrial Estate, VATWA, Road 4U
Ahmedabad - 382445, Gujarat, India