Our range of products include 140kg/hr twin screw extrusion plant, 170kg/hr twin screw extrusion plant, 200kg/hr twin screw extrusion plant, 250kg/hr twin screw extrusion plant and 110kg/hr twin screw extrusion plant.
₹ 1950000 / Unit Get Latest Price
| Production Capacity | 140kg/hr |
| Brand | Twist |
| Machine Type | Twin Screw Extruder |
| Machine Power (kW) | 40 kW |
| Frequency | 60 Hz |
| Automatic Grade | Automatic |
| Diameter | 20 mm to 250 mm |
Minimum order quantity: 1 Unit
140Kg/hr Twin Screw Extrusion Plant is a high-performance plastic processing system designed for compounding, mixing, and extruding a wide range of polymer materials, especially those requiring intensive shearing and blending—such as PVC, engineering plastics, masterbatch, filler compounds, and WPC (wood plastic composites).
Features:
₹ 2650000 / Piece Get Latest Price
| Production Capacity | 170kg/hr |
| Brand | Twist |
| Phase | 3Phase |
| Voltage | 440V |
| Automation Grade | Automatic |
| Power | 11.5KW |
| Frequency | 50-60Hz |
₹ 2700000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 200kg/hr |
| Brand | Twist |
| Machine Type | Automatic |
| Voltage | 220V |
| Phase | Three Phase |
| Frequency | 50-60Hz |
| Screw Diameter | 65mm |
200Kg/hr Twin Screw Extrusion Plant is a high-performance plastic processing system designed for compounding, mixing, and extruding a wide range of polymer materials, especially those requiring intensive shearing and blending—such as PVC, engineering plastics, masterbatch, filler compounds, and WPC (wood plastic composites).
₹ 1700000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 250 kg/hr |
| Brand | Twist |
| Machine Type | Automatic |
| Power Consumption | 220 V |
| Type | Twin Screw Extrusion Plant |
| Frequency | 50-60Hz |
| Screw Diameter | 65mm |
250Kg/hr Twin Screw Extrusion Plant is a high-performance plastic processing system designed for compounding, mixing, and extruding a wide range of polymer materials, especially those requiring intensive shearing and blending—such as PVC, engineering plastics, masterbatch, filler compounds, and WPC (wood plastic composites).
₹ 2700000 / Piece Get Latest Price
| Production Capacity | 110kg/hr |
| Brand | Twist |
| Machine Type | Automatic |
| Phase | Three Phase |
| Voltage | 440V |
| Type. | Twin Screw Extrusion Plant |
| Frequency | 50-60Hz |
110Kg/hr Twin Screw Extrusion Plant is a high-performance plastic processing system designed for making PVC Pipes,Profiles etc. Counter Rotating parallel screws with internal cooling and barrel from alloy steel and nitride hardened by gas nitride process.
Zahid Ansari (Managing Partner)
Twist Engineering Works
C1, 4410, G. I. D. C. Industrial Estate, VATWA, Road 4U
Ahmedabad - 382445, Gujarat, India