Providing you the best range of blown film extrusion machine and blown film plants with effective & timely delivery.
₹ 1200000 / Piece Get Latest Price
| Production Capacity | 60 kg/hr |
| Film Width | 800 mm |
| Screw Diameter | 65 mm |
| Layer Type | Mono Layer |
| Material Processed | LDPE, LLDPE, HDPE |
| Application | Liner Bag, Agriculture Film, Carry Bag, Packaging Film, Shrink Film |
| Automation Grade | Automatic |
| Voltage | 415 V |
₹ 1200000 / Piece Get Latest Price
| Film Layer | Mono Layer |
| Output Capacity | 60 kg/hr |
| Film Width | 800 mm |
| Screw Diameter | 65 mm |
| Screw L D Ratio | 28 1 |
| Suitable Material | LLDPE, Biodegradable, HMHDPE, LDPE |
| Automation Grade | Automatic |
| Take Up Type | Surface Winder |
| Die Type | Rotating Die |
Zahid Ansari (Managing Partner)
Twist Engineering Works
C1, 4410, G. I. D. C. Industrial Estate, VATWA, Road 4U
Ahmedabad - 382445, Gujarat, India