Offering you a complete choice of products which include hdpe granulation plant and pvc granulation plant.
₹ 900000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 250 kg/hr |
| Material | HDPE |
| Voltage | 220-380V |
| Machine Type | Automatic |
| Phase | 3 Phase |
| Brand | Twist |
| Type | HDPE Granulation Plant |
| Screw Diameter | 125mm |
HDPE Granulation Plant—also known as a Plastic Granules Making Plant or Plastic Pelletizing Plant—is an industrial setup used to convert plastic waste, film scrap, or virgin resin into uniform plastic granules (pellets) through melting, filtering, and cutting. These granules are then reused in extrusion, injection molding, or blow molding processes.
₹ 900000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 130kg/hr |
| Machine Type | Automatic |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Brand | Twist |
| Material | MS |
| Voltage | 220-380V |
| Type | PVC Granulation Plant |
| Screw Diameter | 90mm |
PVC Granulation Plant—also known as a Plastic Granules Making Plant or Plastic Pelletizing Plant—is an industrial setup used to convert plastic waste, film scrap, or virgin resin into uniform plastic granules (pellets) through melting, filtering, and cutting. These granules are then reused in extrusion, injection molding, or blow molding processes.
Zahid Ansari (Managing Partner)
Twist Engineering Works
C1, 4410, G. I. D. C. Industrial Estate, VATWA, Road 4U
Ahmedabad - 382445, Gujarat, India