Providing you the best range of 32mm jockey extruder machine and 38mm jockey extruder machine with effective & timely delivery.
₹ 300000 / Piece Get Latest Price
| Production Capacity | 10kg/hr |
| Screw Diameter | 32mm |
| Motor Power | 3-5 hp |
| Machine Power (kW) | 20 kW |
| Frequency | 50Hz |
| Type | Pipe Extruder |
| Automation Grade | Semi automatic, Semi Automatic |
| Voltage | 380 V |
| Model Number | TJE 32 |
| Diameter mm | 32mm |
| Brand | Twist |
Minimum order quantity: 1 Piece
We are offering 32mm Jockey Extruder Machine to our clients. Jockey Extruders required for laboratory purposes and to be connected with pipe plants, Garden hose/ pipe plants, Pen barrel plants, Medical tube plants, wire & cable coating plants for making parallel lines on the outer surface and/or for coating the inner or outer diameter of the pipes, hoses, Garden pipes, tubes, wires & cables.
₹ 400000 / Piece Get Latest Price
| Production Capacity | 15kg/hr |
| Screw Diameter | 38mm |
| Motor Power | 5kw |
| Brand | Twist |
| Machine Power (kW) | 20 kW |
| Machine Type | Single Screw |
| Frequency | 60 Hz |
| Model Number | TJE 38 |
| Diameter mm | 38mm |
We are offering 38mm Jockey Extruder Machine to our clients. Jockey Extruders required for laboratory purposes and to be connected with pipe plants, Garden hose/ pipe plants, Pen barrel plants, Medical tube plants, wire & cable coating plants for making parallel lines on the outer surface and/or for coating the inner or outer diameter of the pipes, hoses, Garden pipes, tubes, wires & cables.
Zahid Ansari (Managing Partner)
Twist Engineering Works
C1, 4410, G. I. D. C. Industrial Estate, VATWA, Road 4U
Ahmedabad - 382445, Gujarat, India