Manufacturer of a wide range of products which include 45mm pp straw making machine, 38mm pp straw making machine and 32mm pp straw making machine.
₹ 640000 / Piece Get Latest Price
| Production Capacity | 10 kg/hr |
| Machine Type | Automatic |
| Phase | 1 Phase |
| Material | MS |
| Frequency | 50-60Hz |
| Voltage | 220-420V |
| Screw Diameter | 45mm |
| Material Used | PP |
| Type. | Straw Making Machine |
45mm PP Straw Making Machine is a high-speed extrusion system used to manufacture Polypropylene (PP) drinking straws, which are widely used for cold and hot beverages, juice boxes, bubble tea (larger bore), and medical/laboratory applications. PP straws offer excellent rigidity, higher heat resistance than LDPE/HDPE, and a glossy finish.
₹ 750000 / Piece Get Latest Price
| Power Consumption | 12.5KW |
| Machine Type | Automatic |
| Phase | 3 Phase |
| Material | MS |
| Frequency | 50-60Hz |
| Voltage | 220-420V |
| Material Used | PP |
| Type. | Straw Making Machine |
| Screw Diameter | 38mm |
38mm PP Straw Making Machine is a high-speed extrusion system used to manufacture Polypropylene (PP) drinking straws, which are widely used for cold and hot beverages, juice boxes, bubble tea (larger bore), and medical/laboratory applications. PP straws offer excellent rigidity, higher heat resistance than LDPE/HDPE, and a glossy finish.
₹ 750000 / Piece Get Latest Price
| Straw Type | Straight Straw |
| Production Capacity | 10 kg/hr |
| Output Capacity | 8-10 kg/hr |
| Raw Material | PE, PP |
| Machine Type | Automatic |
| Phase | 3 Phase |
| Material | MS |
| Frequency | 50-60Hz |
| Voltage | 415V |
| Screw Diameter | 32mm |
| Brand | Twist |
| Type. | Straw Making Machine |
| Material Used | PP |
32mm PP Straw Making Machine is a high-speed extrusion system used to manufacture Polypropylene (PP) drinking straws, which are widely used for cold and hot beverages, juice boxes, bubble tea (larger bore), and medical/laboratory applications. PP straws offer excellent rigidity, higher heat resistance than LDPE/HDPE, and a glossy finish.
Zahid Ansari (Managing Partner)
Twist Engineering Works
C1, 4410, G. I. D. C. Industrial Estate, VATWA, Road 4U
Ahmedabad - 382445, Gujarat, India