Prominent & Leading Manufacturer from Ahmedabad, we offer scrap grinder machine, 15kw plastic scrap grinder, 11kw plastic scrap grinder, 22kw plastic scrap grinder, 18.5kw plastic scrap grinder and 7.5kw plastic scrap grinder.
₹ 145000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 100 kg/hr |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | Mild Steel |
| Phase | Single |
| Voltage | 440V |
| Blade Material | SS |
| Frequency | 60 Hz |
₹ 145000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 150kg/hr |
| Automation Grade | Automatic |
| Plastic Type | HDPE |
| Motor Power | 3 HP |
| Power kW | 15kW |
| Frequency | 50-60Hz |
| Brand | Twist |
| Material | Mild Steel |
15kW Plastic Scrap Grinder (also known as a plastic granulator or crusher) is a machine used for size reduction of plastic waste. It grinds plastic scrap into smaller, uniform flakes or granules that can be reused in extrusion, injection molding, or recycling processes.
₹ 145000 / Piece Get Latest Price
| Production Capacity(kg/hr) | 100 |
| Automation Grade | Automatic |
| Plastic Type | HDPE |
| Motor Power | 3 HP |
| Power kW | 11kW |
| Brand | Twist |
| Frequency | 50-60Hz |
| Material | Mild Steel |
11kW Plastic Scrap Grinder (also known as a plastic granulator or crusher) is a machine used for size reduction of plastic waste. It grinds plastic scrap into smaller, uniform flakes or granules that can be reused in extrusion, injection molding, or recycling processes.
₹ 145000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 200 kg/hr |
| Automation Grade | Automatic |
| Plastic Type | HDPE |
| Power kW | 22kW |
| Brand | Twist |
| Frequency | 50-60Hz |
| Material | Mild Steel |
22kW Plastic Scrap Grinder (also known as a plastic granulator or crusher) is a machine used for size reduction of plastic waste. It grinds plastic scrap into smaller, uniform flakes or granules that can be reused in extrusion, injection molding, or recycling processes.
₹ 99000 / Number Get Latest Price
| Production Capacity(kg/hr) | 60kg/hr |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | Mild Steel |
| Power | 18.5kW |
| Brand | Twist |
| Frequency | 50-60Hz |
Minimum order quantity: 1 Number
18.5kW Plastic Scrap Grinder (also known as a plastic granulator or crusher) is a machine used for size reduction of plastic waste. It grinds plastic scrap into smaller, uniform flakes or granules that can be reused in extrusion, injection molding, or recycling processes.
₹ 750000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 20 kg/hr |
| Production Capacity(kg/hr) | 100 |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | Mild Steel |
| Power | 7.5kW |
| Brand | Twist |
| Frequency | 50-60Hz |
7.5kW Plastic Scrap Grinder (also known as a plastic granulator or crusher) is a machine used for size reduction of plastic waste. It grinds plastic scrap into smaller, uniform flakes or granules that can be reused in extrusion, injection molding, or recycling processes.
Zahid Ansari (Managing Partner)
Twist Engineering Works
C1, 4410, G. I. D. C. Industrial Estate, VATWA, Road 4U
Ahmedabad - 382445, Gujarat, India